HASIČI RADÍ: Nebezpečí spojená s bouřkami

21.03.2018

V létě velké množství lidí podniká výlety, na kterých je snadno mohou překvapit bouřky. Ve městě se před bleskem snadno schováte v  budově, ale co v přírodě? I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen velmi zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré, dodržovat za bouřky několik pravidel.

• během bouřky není vhodné zbytečně vycházet ven (je vhodnější naplánovat výlety na dobu, kdy nejsou hlášeny výskyty bouřek)
  • pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se
  • bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem
  • v přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí
  • rozhodně se neschovávejte pod osamnělými stromy, na okraji lesa, po převisy nízkých skal nebo v meních postavením bez hromosvodu
  • velké bezpečí neskýtají ani vleká stavení s porušenou statikou, kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva či zřícení
  • největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch.
  • nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu
  • během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních
  • překvapí-li vás bouřka na rozhlehlé  pláni,rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině
  • nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si nelehejte
  • jelikož je blesk elektrickým výbojem atmosferického původu, existuje zde velké nebezpečí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce nebo telefonování popř práci s elektrickými a plynovými spotřebiči
  • za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty - fungují totiž jako hromosvod
  • při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte
  • při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje jisté riziko - proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů nebo sloupů elektrického vedení
  • bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 s mezi hřměním a bleskem).

• při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází často silný vítr, který představuje riziko. Držte se v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů ( vývraty, nebezpečné odletující větve můžou způsobit vážná zranění), nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být pod proudem).

• pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve, je rovněž třeba přizpůsobit rychlost a styl jízdy extrémním povětrnostním podmínkám, popř. zcela zastavit a přečkat nepřízeň počasí v autě zaparkovaném na bezpečném místě.

• jste-li  v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.

• během bouřky dávejte pozor na vodu a všechny látky, které snadno vodí elektřinu. Když však přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.